سمعک نامرئی
سمعک نامرئی | مینا آقا سلیمانی 09126142030
دسامبر 11, 2019
Show all

سمعک | مینا آقا سلیمانی 09126142030

سمعک

سمعک چیست؟

سمعک درحقیقت یک تقویت کننده الکتریکی کوچک است و به افرادی که در شنیدن مشکل دارند کمک به سزایی می کند.

بعضی از افراد فکر می کنند که مکانیزم کار این دستگاه بسیار سخت است اما در واقعیت این گونه نیست در حقیقت مکانیزم کار این دستگاه بسیار ساده است.

این دستگاه در واقع با تقویت صدا به افراد کم شنوا کمک می کنند که صداها را دقیق تر بشنوند و همچنین می توانند صداهای با ولوم کمتررا هم بشنوند

با استفاده از انواع سمعک ها افراد کم شنوا می توانند به راحتی با افراد دیگر چه شنوا و چه کم شنوا به راحتی ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره خود را همانند دیگر افراد به خوبی انجام دهند.

سمعک

این دستگاه  در ابتدا بسیار بزرگ و سنگین بودند اما امروزه با رشد و پیشرفت در تکنولوژی، مدل های مختلفی سمعک ها ساخته شده است .به طوری که هم سبک و کوچک و هم با کیفیت باشند.

در حال حاضر اگر شما مجبور به خرید این دستگاه بشوید با مدل ها و طرح های مختلف رو به رو می شوید. برای خرید یک سمعک خوب باید به راحتی این دستگاه بر روی گوشتان توجه کنید چون وسیله همیشگی شما خواهد بود. همچنین این سمعک ها دارای قیمت های متفاوتی می باشند که در هنگام خرید توجه به هزینه های آن ها بسیار مهم است.

سمعک چگونه کار می کند؟

این دستگاه در واقع همچون یک سیستم صوت عمومی عمل می کنند. به این معنا که این دستگاه ها معمولا چهارجزء اساسی دارند و افراد می توانند به کمک یک انتخاب درست، دستگاه مناسب به خود را خریداری نموده و با تنظیم آن، شنوایی مناسبی را تجربه نمایند.

 

به طور کلی تمام سمعک ها برای انتقال صدا ازمحیط به گوش و تقویت آن از ابزار مشابهی استفاده می کنند. بیشتر سمعک های که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد سمعک های دیجیتالی هستند و از یک باتری تغذیه می کنند. عملکرد سمعک به این صورت است که میکروفون های کوچکی که روی آن تعبیه شده اند صدای محیط را ضبط می کنند.ودر حقیقت یک چیپ رایانه ای همراه یک تقویت کننده، صداها را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کنند.

این چیپ صدا را براساس مشکل شنوایی شما و نیازهای شنوایی و صدای محیط اطراف بررسی می کند. سپس سیگنال های تقویت شده به موج تبدیل می شوند و از طریق بلندگوها به گوش شما انتقال می یابند

انواع سمعک

-سمعک هایی که در پشت گوش قرار می گیرند.در این سمعک قطعات الکترونیکی در قاب پلاستیکی کوچکی در پشت گوش قرار می گیرد و از طریق قالب و لوله ای که رابط بین قالب و این دستگاه می باشد به گوش وصل می شود.

سمعک های پشت گوشی انواع مختلفی دارد : سمعک های کوچک پشت گوشی min BTE ، سمعک های استاندارد، سمعک های رسیور داخل کانال

– سمعک هایی که در داخل گوش قرار می گیرند. در سمعک های داخل گوشی کلیه ی قطعات در داخل قالبی درون صدفه یا مجرای گوشی قرار می گیرد. معمولا این دستگاه بسته به اندازه های آن برای کم شنوایی های ملایم مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه داخل گوشی شامل  درون صدفه ، ،داخل کانال ، ،کاملا داخل کانال

– سمعک هایی که به صورت نامرئی می باشند. به این نوع از سمعک ها پنهان یا ناپیدا داخل کانال نیزگفته می شود.

سمعک

-سمعک هایی که به صورت جیبی عرضه می شوند. این نوع دستگاه برای کم شنوایی متوسط تا عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. در این این دستگاه میکروفون و قطعات الکتریکی درون محفظه ای نصب می شود که در داخل جیب قرار می گیرد و رسیور آن توسط سیمی به دستگاه  وصل می شود و به وسیله قالب داخل گوشی قرار می گیرد.

-سمعک هایی که به صورت یک عینک می باشند. این نوع دستگاه برای کم شنوایی ملایم تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. تمام قطعات الکتریکی این دستگاه در داخل دسته عینک ها جاسازی می شود.

نکاتی برای نگهداری و مراقبت

– از دستکاری این دستگاه جدا پرهیز کنید و اگر این دستگاه دچار اشکالی شد آن را به کارشناس شنوایی خود ارجاع دهید تا توسط لابراتوار مجاز نسبت به تعمیر آن اقدام شود.

-سمعک را باید از منابع رطوبت و حرارت دور نگه دارید. همیشه قبل از دوش گرفتن یا شنا کردن، این دستگاه را  گوش خود خارج کنید . آن را نزدیک پنجره یا داخل اتومبیل قرار ندهید. دستگاه را از تکان یا ارتعاش شدید حفظ کنید.

– کرم های آرایشی و اسپری های مو می توانند به این دستگاه آسیب برسانند.

– عکس برداری پزشکی، سی تی اسکن و MRI می توانند در عملکرد این دستگاه اختلال ایجاد کنند.

– اگر می خواهید برای مدت طولانی از این دستگاه استفاده نکنید، باتری آن را خارج کرده و این دستگاه را در جعبه محافظ آن نگهداری کنید.

– اگر در داخل يا پشت گوش خود احساس درد يا التهاب داشتيد، لطفا دستگاه خود را خارج کنید و با كارشناس شنوايي خود مشورت كنيد. ممكن است نياز باشد به پزشك مراجعه كنيد.

خرید سمعک

قبل از خرید این دستگاه باید به برخی نکا ت توجه کنید در اینجا به برخی از این نکات اشاره شده است.

-تست شنوایی : باید یک تست شنوایی کامل که شاملPTA تست تن خالص و تست گفتاری است انجام دهید تا از سالم لودن ان اطمینان داشته باشید.

سمعک

-نوع محصول از نظر شکل ظاهری : این دستگاه از نظر شکل ظاهری مدل های مختلفی دارد، یا کاملا درون مجرای گوش است یا پشت گوشی BTE معمولی است  یا محصولاتی با فتینگ باز است و رسیور این دستگاه داخل مجرای گوش است که با توجه به افت بیمار و خواست او یکی از این مدل ها برایشان آماده می گردد. بهتر است برای خرید این دستگاه حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

-بررسی از نظر عملکرد: سمعک دیجیتالی یا هوشمند یا فرا هوشمند باز با توجه به نیاز فرد می توان هریک از این موارد را مورد استفاده قرار داد و مقدار بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته می توان انواع مختلفی را معرفی کرد و فرد با توجه به جمیع شرایط انتخاب می کند.

-میزان انتظار از آن: با توجه به افت شنوایی و میزان درک گفتار و میزان پردازش مرکزی دستگاه قادر به رفع درجاتی از مشکلات فرد می باشد، به طور مثال اگر فردی پردازش مرکزی ضعیف و درک گفتار پایین داشته باشد این دستگاه کمک چندانی به بهبود درک گفتار فرد نمی کند. در واقع این محصول فقط  قادر به بلند کردن صداست و در بخش فهم کلام کاره ای نیست.

نکاتی در مورد خرید سمعک

– سمعک های مختلف، امکانات و تجهیزات مختلفی دارند. سعی کنید نیازهای اصلی شنوایی خود را بدانید تا دستگاهی را تهیه کنید که دقیقا همان نیازها را برطرف نماید.

-چگونگی تعویض باتری این دستگاه را یاد بگیرید تا پس از تمام شدن باتری، آن را عوض کنید.

-بعضی سمعک ها، قابلیت نصب برنامه های مختلفی را بر روی خودشان دارند. اگر دستگاه شما این اینگونه است، نحوه تعویض برنامه این دستگاه را از کارشناس شنوایی‌سنجی سوال کنید.

 

 

سایز سمعک

همان گونه که می دانید گوش افراد مختلف، سایزمتفاوتی دارد. همچنین کم شنوایی های مختلف هم نیاز به کارگذاری بلندگوها و قطعات داخلی با سایزهای متفاوت دارند،بنابراین نیاز است که در سایزهای مختلفی طراحی و ساخته شوند تا مناسب نیازهای شنوایی هر کاربرباشند و همین طور جنبه های زیبایی شناسی را برای هر کاربر لحاظ کرده باشد.

 

وزوز گوش و سمعک

 

در هر ۱۰ تا ۱۵ نفر از جمعیت دنیا یک نفر دچار وزوز گوش است. این مشکل یکی از شایع ترین اختلالات مزمن گوش است که می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

وزوز گوش در تعداد قابل توجهی از مبتلایان،به مشکلات گوش وافراد کم شنوا به اثبات رسیده است. یکی از راهکارهای به روز کاهش وزوز گوش و پیشگیری از بدتر شدن آن است. متخصصان شنوایی شناس فعال دراین  حوزه با تجویز سمعک های با مدارهای ویژه وزوز گوش را برای کاربران، تجویز و تنظیم می کنند.

 

با توجه به این که در حال حاضر هیچ شیوه درمان قطعی برای انواع وزوز گوش وجود ندارد، راهکارهای صوت درمانی همراه با کاربرد سمعک، درموارد ابتلا همزمان به وزوز گوش و کم شنوایی، یکی از مناسب ترین و شایع ترین گزینه ها محسوب می شود.

سمعک

 

انتخاب سمعک مناسب

اگر قصد خرید سمعک را بهترین کار انتخاب سمعک مناسب می باشد که برای این منظورباید به نکات زیر توجه کنید.

برای بسیاری ازافراد کم شنوا و خانواده شان انتخاب  سمعکی مناسب به خصوص اگر تجربه اول استفاده از سمعک را داشته باشند  امری دشوار و گیج کننده است.

همان گونه که می دانیدانتخاب  مناسب در شنوایی فرد بسیار نقش مهمی را ایفا می کند. سمعک وسیله الکترونیکی با تکنولوژی پیشرفته است و در عین حال یک وسیله پزشکی محسوب می شود ، ضمن این که از نظر طراحی و شکل ظاهری و

همچنین مدارات داخلی بسیار متنوع است . بنابراین برای انتخاب بهتر است از فردی که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید در حقیقت تجویز سمعک باید توسط افراد حرفه ای و کارشناسان شنوایی صورت گیرد.

 

 

 

 

مزاياي استفاده از سمعك

 

 

 

– بعد از خرید  شما ارتباط بهتر و مؤثرتري با نزديكان خود خواهید داشت.

 

– اعتماد به نفس شما بعد از خرید سمعک بالا تر خواهد رفت .

 

– سلامت ذهني شما افزايش می يابد.

 

–فرد باید قدرت تمركز بيشتري داشته باشيد.

 

– وابستگي تان به اطرافيان كمتر خواهد شد.

 

– احساس خستگي و فرسايش در شما كمتر می شود.

 

– روابط اجتماعي تان افزايش خواهد يافت.

 

– موفقيت شما در محيط كاري بيشتر شود.

 

 سمعک

پنج نکته درباره خرید سمعک‌

-افرادی که از سمعک استفاده می کنند ، حتما باید سالی یک بار به متخصص گوش و حلقی و بینی مراجعه کنند تا شنوایی‌ آنها مورد سنجش قرار بگیرد. اگر شنوایی فرد تغییر کرده باشد شرکت سازنده بایددوباره آن را تنظیم کند. سمعک با توجه به تکنولوژی‌های متفاوتی مانند یو‌اس‌پی، بلوتوث و… تنظیم می‌شود.

 

– ورود هر جسم خارجی داخل گوش، ممکن است باعث عفونت خارجی گوش در فرد شود. پس رعایت بهداشت سمعک الزامی است و در صورتی که بیمار احساس درد دارد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند تا درمان‌های لازم انجام شود.

– جمع شدن واکس یا موم گوش نیز مشکلی است که در استفاده‌کنندگان از نوع داخلی دیده می‌شود. وقتی سمعک فردی خوب کار نمی‌کند یا احساس گرفتگی در گوش می کند، باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا جرم‌ها از گوش فرد خارج شوند.

 

– سمعک‌های داخل گوشی و پشت‌ گوشی فقط از نظر زیبایی با هم متفاوت نیستند بلکه باتری آنها نیز با هم متفاوت است. هر چه باتریبزرگ‌تر باشد، سمعک نیز نیمه‌عمر بالاتری خواهد داشت  و خروجی صدای بیشتری ایجاد می‌کند، بنابراین سمعک‌هایی که داخل گوش قرار می‌گیرند، خروجی صدای کمتر و باتری کوچک‌تری دارند. سمعک‌هایی که داخل کانال هستند را می‌توان خارج کرد ولی سمعک‌هایی که کاملا داخل کانال هستند را باید متخصص گوش و حلقی و بینی از گوش خارج کند.

 

 

ویژگی‌های یک سمعک خوب

-ضدآب بودن  یکی از ویژگی‌های مهم برای یک سمعک محسوب می شوند . اکثر سالمندان و افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند از خرابی آن پس از خیس شدن در برف باران  یا حتی استخر شاکی هستند. ضدآب بودن آن باعث می‌شود کارایی بسیار بهتری برای افراد داشته باشد.

سمعک‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و شدت ناشنوای در هر فرد متفاوت است. برای تقسیم بندی انواع آن دو معیار نوع مدار پردازشی و نحوه قرارگیری بر روی گوش را مد نظر قرار می‌دهند.

 

-تنوع در شکل ظاهری نیز از دیگر ویژگی های سمعک خوب است .هرچه شکل ظاهر سمعک‌ها متنوع‌تر باشد، شما راحت‌تر می‌توانید سمعک مناسب برای گوش خود را انتخاب کنید.

 

 

-یکی دیگر از ویژگی هایی  که هنگام خرید  باید در نظر بگیرید نوع باتری وطول عمر آن است  که باید هنگام خرید به آن دقت کنید. باتری‌های بی کیفیت علاوه بر اینکه زودبه‌زود خراب و غیرقابل استفاده می‌شوند، ممکن است را هم خراب کنند.

 

 

 

 

 

 

ویژگی سمعک های جدید

سمعک‌های جدید از تکنولوژی وایرلس و بلوتوث بهره هستند ازاین رو شما می‌تواند به راحتی با موبایل خود آن را تنظیم کنید. حتی اگر  شما آن را گم کرده  باشید  می‌توانید با برنامه GPS سمعک خود را پیدا کنید.

 

سمعک‌های جدید می‌توانند براحتی

– صداهای دور از نزدیک

-صدای جلو از عقب

– صدای آقا از خانم

-صدای کودک  از بزرگسال

– صدای تلویزیون

– صدای تلفن و بیش از ده‌‌ها صدای دیگر را به‌طور دقیق تشخیص و تمایز دهند.

 

 

 

سمعک‌های نسل جدید همچنین می‌توانند خود را با محیط تغییر دهند و با تغییر شرایط صدا، خود را با محیط جدید تطبیق دهند. مثلا اگر شما در خانه هستید و می‌خواهید به جایی بروید  زمانی‌که از منزل خود خارج می شوید بلافاصله  شما به‌صورت خودکار برنامه را از محیط ساکت به برنامه شلوغ تغییر می‌دهد. از این‌رو شما می‌توانید براحتی و در تمامی محیط‌‌ها صدا را بسیار راحت بشنوید.

 

 

تجویز سمعک بر عهده چه کسی است

ادیولوژیست یا شنوایی‌سنج کارشناسی است که در زمینه بررسی، ارزیابی، توان‌بخشی و درمان مشکلات شنوایی فعالیت می‌کند. ادیولوژیست ابتدا میزان شنوایی و عملکرد گوش میانی  فرد را با استفاده از آزمون‌های ادیومتری و تمپانومتری مشخص می کند و سپس در صورت نیاز سمعک تجویز می‌‎کند.

 

 

تمیز کردن سمعک

به‌دلیل این‌که سمعک همواره در داخل گوش  قرار می‌گیرند جرم وچرک گوش می‌تواند باعث کاهش طول عمر  شود. همچنین  سمعک شما نباید با آب یا هرگونه رطوبت تماس داشته باشد؛ چرا که رطوبت باعث از کار افتادن قطعات رسیور  می‌شود.

بنابراین برای شست‌وشو  باید از دستمالی خشک استفاده کنید. همچنین می‌توان برای جلوگیری از تجمع باکتری و میکروب‌ها  قبل از خواب، آن را از گوش خارج و درب باتری را باز کنید تا در زمان خواب باتری تخلیه نشود و همین‌طور طول عمر آن افزایش یابد.

 

شنوایی سنجی بزرگسالان

به طور کلی ارزيابي شنوايي بزرگسالان با آزمون هاي اديومتري وتمپانومتري انجام می شود و در برخی موارد بعد از انجام اين آزمون ها، نیاز به انجام آزمون هاي تکمیلی و الكتروفيزيولوژيك می باشد.

 

شنوا سنج در ابتدا وضعيت گوش مياني و پرده گوش شما را  بررسي می کند  تا هر گونه مشکلی اعم از پارگي پرده گوش ، عفونت گوش مياني وغیره تشخيص داده شود و سپس عصب كنترل كننده عضلات گوش مياني ارزيابي شود. آزمون اديومتري ميزان شنوايي را تعيين مي كند و پاسخ حاصل از آن به صورت اديوگرام به بيمار داده مي شود. در واقع اديومتري ، نوع و ميزان كم شنوايي را نشان می دهد كه در تجويز آن اهمیت به سزایی دارد.

 

 

 

شنوایی سنجی نوزادان و کودکان

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای سازمان بهداشت جهانی از هر 500 نوزاد متولد شده، یک نوزاد مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی می باشد در واقع نقص شنوایی شایعترین نقص بدو تولد است.

 

تشخیص زودرس این بیماری، یک امر حیاتی است که می تواند از مشکلات زبان آموزی، تعامل با دیگران، درک گفتار، گوشه گیری فرد و مشکلات تحصیلی  از همان ابتدا جلوگیری کرید. زمان طلایی برای تشخیص بیماری شش ماه اول زندگی است و از دست دادن این زمان ضربه جبران ناپذیری به درمان بیماری می زند و بر گفتار کودک تاثیر می گذارد.

 

 

 

انواع نحوه قرارگیری سمعک  برروی گوش

 

-سمعک پشت گوشی (BTE)

 

سمعک پشت گوشی BTE این نوع سمعک برای هر نوع کم شنوایی خفیف تا شدید مناسب است. قدرت این نوع  از دیگر انواع سمعک بیشتر است و قابلیت‌های زیادی همراه با وسایل جانبی برای اتصال بی سیم به وسایل صوتی برای آن تعبیه شده است.

برای ساخت سمعک‌های پشت گوشی امکان قالب گیری و ساخت آن متناسب با ساختار گوش افراد نیز وجود دارد.این نوع از سمعک پشت گوشی برای کودکان که گوش کوچکتری دارند مناسب است. در سمعک پشت گوشی رسیور، میکروفن و تقویت کننده در داخل یک محفظه کوچک، جا داده می شود و سمعک در پشت لاله گوش قرار می‌گیرد.

 

سمعک داخل گوشی (ITE)

سمعک داخلی گوشی ITE این نوع سمعک بزرگترین نوع سمعک‌ها هستند. طراحی این سمعک‌ها به گونه‌ای است که بخشی از گوش خارجی یا تمام قسمت‌های آن  را مورد پوشش قرار می دهد. البته سیم‌هایی برای خارج کردن و داخل کردن راحت‌تر این نوع روی آن تعبیه شده است.

سمعک داخل گوشی نیازمند باتری اندازه ۱۳ است. طول عمر این نوع باتری‌ها بین ۱۰ تا ۱۴ روز است. البته با توجه به ساعاتی که  مورد استفاده قرار می‌گیرد و شدت شنوایی و فناوری مورد استفاده، متغیر است.

 

 

 

سمعک داخل کانال (ITC)

 

همانطور که از نام سمعک داخل کانال ITC مشخص است، این نوع سمعک‌ها داخل کانال گوش قرارمی‌گیرند. نسبت به سمعک‌هایی که کاملاً داخل گوش قرارمی‌گیرند کمی بزرگتر هستند. به دلیل اندازه‌ی بزرگتر ویژگی‌های بیشتری نیز نسبت به آن دسته از سمعک‌ها دارند. این سمعک ها نیزمتناسب با نیاز مشتری به اندازه گوش ساخته می‌شوند. روکش‌های رنگ پوست باعث می‌شود این سمعک‌ها کمتر مورد توجه واقع شوند.

 

 

 

سمعک عمق مجرا یا سمعک نامرئی

سمعک‌های نامرئی به گونه‌ای طراحی شده اند که به عمق کانال گوش افراد نزدیک تر است. اما، باید گفت که این نوع برای همه‌ی افراد مناسب نیست. زیرا به دلیل اندازه‌ی کوچک نمی‌تواند کیفیت صدا را برای افرادی که دچار کم شنوایی شدید هستند به خوبی بالا ببرد.

 

نکاتی که باید قبل از خرید سمعک به آن توجه کنید

برای خرید  مناسب به این نکته توجه داشته باشید که سمعک های هوشمند با بهره مندی از جدیدترین تکنولوژی ها قابل برنامه ریزی بر حسب نیازهای شنیداری شما هستند و ادیولوژیست می تواند آن را متناسب با شرایط محیطی مختلفی که شما در آن قرار می گیرید تنظیم نماید.

افراد مختلف با رده های کم شنوایی ملایم تا عمیق می توانند از این نوع  استفاده کنند سمعک هایی که داخل مجرای گوش قرار می گیرند کاملا نامرئی بوده و مورد استفاده ی افرادی است که ظاهر دیده نشدن آن برایشان اولویت دارد .

 

مشکلات سمعک

هر چند سمعک از مطمئن‌ترین راهکارها برای درمان کم‌شنوایی است؛ اما این وسیله نیز می‌تواند مدتی پس از استفاده، مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری با مشکلاتی مواجه شود که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به تخلیه شدن باتری سمعک، شکستگی درب باتری، بسته شدن لوله‌های انتقال‌دهنده اصوات و پیچ‎خوردگی لوله سمعک اشاره کرد.

 

تجویز داخل گوشی یا پشت گوشی به نتیجه آزمایش سنجش شنوایی و میزان افت شنوایی فرد بستگی دارد. تعداد باند و کانال های یک سمعک نشانگر کیفیت صدایی است که  پخش خواهد کرد و مواردی مانند قابلیت وایرلس، قابلیت برنامه ریزی اتوماتیک، قابلیت شارژ، قابلیت اتصال به تلفن همراه و تلویزیون و غیره جزء امکانات جانبی می باشند که همگی در تعیین قیمت نقش دارند.

اقدامات لازم جهت عادت کردن به سمعک

حتی با بهترین تنظیمات، در اولین تجربه استفاده از سمعک در بیشتر افراد کمی غیرمعمول به نظر می‌رسد. گوش که مدتی ناشنوا یا کم شنوا بوده و از شنیدن بسیاری از صداها در محیط محروم بوده است ، دوباره با صداهایی روبرو می‌شود که در محیط وجود دارند اما آنها را فراموش کرده و عادت به شنیدن آنها ندارد. بنابراین برای عادت کردن به سمعک باید اقدامات زیر را انجام دهید

-برای یکی دو روز اول، فقط 2-3 ساعت در روز از سمعک استفاده کنید و سعی  کنید درابتدا تنها در منزل از سمعک استفاده شود.

– ساعت‌های استفاده از سمعک‌ها به صورت تدریجی افزایش دهید.

-بعد از گذشت حدود یک هفته از اینکه به سمعک عادت کردید، می‌توانید از سمعک خود دربیرون و هرجای دیگر استفاده کنید.

خرید سمعک از غیر ادیولوژیست، اشتباهی جبران ناپذیربرای شما خواهد داشت.

استفاده از سمعک های غیر مجاز

 

دقت داشته باشید که سمعک یک وسیله پزشکی است و اگر بدرستی تجویز نشود سبب آسیب جدی و کم شنوایی برگشت ناپذیر می شود پس نتیجه می گیریم که سمعک و سایر وسایل کم شنوایی باید تنها زیر نظر متخصص شنوایی و در کلینیک شنوایی و سمعک تجویز شود. متخصصینی که چندین سال در دانشگاه های معتبر کشور تحصیل نموده اند و مسلط به تمامی مباحث پزشکی و بالینی  هستند.

 

متاسفانه مراکز غیرقانونی بسیاری وجود دارند که به هیچ عنوان درزمینه بالینی مسلط و آگاه نیستند اما کار تجویز و تنظیم سمعک را انجام می دهند. مثلا مغازه های فروش کالاهای پزشکی که دست دو را به قیمت خیلی پایین به مردم عرضه می کنند، همگی این سمعک ها قاچاق می باشند و اصلا نمی توان از این دسته سمعک ها انتظار داشت که به شنوایی بیمار کمک کند.

 

نکاتی که باید در هنگام استفاده از سمعک بدانید

سمعک وسیله‌ای است که چند تراشه تشکیل شده که به شدت به آب و رطوبت  حساس‌اند و به محض برخورد با آب در عملکرد آنان اختلال ایجاد می‌شود بنابراین برای استفاده بهتر سمعک باید آن‌ را از برخورد با هر گونه رطوبت محافظت کنید.

طول عمر با باتری آن رابطه مستقیمی دارد. هر چه طول عمر باتری بیشتر باشد؛ بازدهی آن بهتر خواهد بود. از طرفی باتری سمعک مدتی پس از استفاده از آن به تعویض و یا تعمیر نیاز دارد که باید توسط کلینیک‌های تجویز سمعک انجام شود تا سمعک راندمان بیشتری داشته باشد.

برای نظافت  باید از یک پارچه خشک استفاده شود تا به اجزای داخل آن آسیب وارد نشود. سمعک ممکن است بر اثر وارد شدن فشار بشکند و یا بعضی از اجزای داخلی آن دیگر کار نکنند؛ به‌همین دلیل شب قبل از خواب باید از داخل گوش خارج شود.

 

آیا همه سمعک‌ها به یک شیوه کار می‌کنند؟

سمعک‌ها با توجه به قطعات الکترونیک به کار رفته در آنها به‌طور متفاوتی کار می‌کنند. سمعک‌ها از نظر تکنولوژی به دو دسته اصلی آنالوگ یا دیجتیال تقسیم می‌شوند.

 

سمعک‌های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند، سپس این سیگنال‌ها تقویت می‌شوند. سمعک‌های آنالوگ، قابل‌برنامه ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری) در این گروه قراردارند. مدارات آنالوگ را می‌توان درانواع سمعک‌ها استفاده کرد. سمعک‌های آنالوگ معمولا قیمت پایین‌تری نسبت به سمعک‌های دیجیتال دارند و در حال حاضر این سمعک‌ها توسط کمپانی‌های بزرگ سمعک تولید نمی‌شوند.

 

سمعک‌های دیجیتال امواج صوتی را قبل ازتقویت به کدهای عددی، مشابه کد دو تایی کامپیوتر تبدیل می‌کنند،سمعک را می‌توان طوری تنظیم کرد، که برخی فرکانس‌ها را بیشتر تقویت کند. سمعک‌های دیجیتال به شنوایی‌شناس امکانات تغییرات بیشتری در تنظیم برای نیازهای شنیداری استفاده کننده و محیط‌های شنیداری خاص می‌دهد. همچنین این سمعک‌ها را می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا تمرکز کنند، روی صداهایی که از جهت مشخصی می‌آیند.

 

 

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی عبارت است از

 

-توانایی جهت یابی اصوات بهترمی‌شود

 

-فهم گفتار در محیط‌های پر سر و صدا برای فرد بهتر انجام می شود.

 

-صداها بهتر و راحت تر و بصورت استریو شنیده می‌شوند

 

-درک گفتار در مکالمه‌های گروهی و در محیط های نویزی حداقل ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

 

-کیفیت صدا بهتر می‌شود

 

البته همان گونه که می دانید  سمعک به هیچ عنوان جایگزین شنوایی طبیعی نمی شود و دارای مشکلاتی نیزهست از جمله این مشکلات مشکل تقویت صدا های ناخواسته مثل نویز محیطی می باشد که امکان درک گفتار را پایین می آورد. ولی به طورکلی در کم شنوایان کاربرنسبت به کم شنوایانی که از استفاده نمی کنند، ارتباط اجتماعی بیشتر و درک گفتار بهتری خواهند داشت.

تعمیر سمعك

تعمیرسمعک بیشتر شامل تعویض رسیور(بلندگو) تعمیر و تعویض میكروفون و تعمیر و ترمیم پوسته و ترمیم باطری

هوك و یا تعویض سیم كشی  و یا تعویض آمپلی‌فایر شود.

 

هزینه تعمیر سمعک

هزینه تعمیر سمعك بستگی به مدل و قطعات دارد معمولاً تعمیر و تعویض میكروفون و رسیورهزینه زیادی ندارد ولی در صورتی كه آمپلی‌فایر سمعك دچار آسیب شود هزینه تعمیر و تعویض ممكن است بسیاربالا رود.

 

 

چگونه متوجه نیازتان به سمعک می‌شوید؟

اگر احساس ضعف در شنوایی دارید و فکر می‌کنید که با استفاده از سمعک مشکل‌ شما حل می‌شود، باید به متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی‌ سنج مراجعه کنید.

متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند با ارزیابی شنوایی شما، دلیل ضعف یا فقدان شنوایی را تشخیص دهد. شنوایی‌سنج هم متخصصی در حوزه سلامت شنوایی است که مشکلات شنوایی در بیماران را می‌سنجد و تعریف می‌کند.

این فرد با انجام آزمایش‌هایی، نوع و درجه کم‌شنوایی را تشخیص می‌دهد. بنابراین در صورت وجود مشکلات در شنیدن، نیاز به مراجعه به شنوایی سنجی و متخصصان برای تست گوش وجود دارد.

 

 

 

چه کارهایی برای سمعک مضر است

 

-هیچ‌گاه از آب یا الکل برای تمیز نمودن  استفاده نکنید. شما می توانید خارج و سطح سمعک را بوسیله پارچه و یا وسایل مخصوص پاک  کنید که همراه با سمعک به شما داده می شود خشک و تمیز نمائید.

 

-هرگاه از لوسیون (خصوصاً لوسیونهای برنزه شدن در آفتاب) استفاده نمودید، دستهایتان را قبل از کار با سمعک و یا قراردادن باتری در آن کاملاً شستشو دهید. استفاده از اسپری مو نیز می تواند به سمعک آسیب وارد نماید.

 

هیچگاه نباید سمعک را در معرض گرمای شدید قرار داد همچنین نباید در معرض رطوبت قرار گیرد، مانند قرار گرفتن در سونای بخار و یا زیر دوش یا باران شوید.

 

 

سمعکایران سمعک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *