تعمیر سمعک
تعمیر سمعک -مینا آقا سلیمانی 09126142030
می 26, 2020
خرید سمعک در جنوب تهران
خرید سمعک در جنوب تهران-مینا آقا سلیمانی 09126142030
ژوئن 2, 2020
Show all

سمعک کودکان -مینا آقا سلیمانی 09126142030

سمعک کودکان

سمعک کودکان

سمعک کودکان : تجویز سمعک در نوزادان و کودکان امری بسیارمهم و حساس است  و حتما باید توسط متخصص شنوایی شناسی صورت پذیرد.

 

سمعک کودکان

 

 

مناسب ترین زمان برای تجویز سمعک کودکان قبل از ۶ ماهگی است و اگر در بازه زمانی سمعک مناسب تجویز شود و برنامه توانبخشی و تربیت شنوایی برای کودک ارائه شود، کودک می تواند مهارت های رشدی همانند افراد عادی و هم سن و سال خود را کسب نماید.

 

انواع سمعک کودکان

کودکان با توجه به میزان شدت شنوایی می توانند  انواع مختلفی از سمعک ها را برای آنها  استفاده کرد د که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

 

– سمعک درون گوشی (ITE): قابل استفاده در داخل گوش بیرونی است و براساس قالب گوش هر فرد ساخته می شود.

 

– سمعک پشت گوشی (BTE): قابل استفاده در پشت گوش می باشد که بیشترین تجویز برای کودکان این نوع سمعک می باشد.

 

– سمعک درون کانالی: کاملا درون کانال گوش قرار می گیرند و شامل دو نوع  درون کانالی (ICT) و کاملا درون کانالی (CIC) است.

انتخاب سمعک کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

 

مشکلات شنوایی در کودکان بسته به میزان شدت آن، متفاوت است وعوامل مختلفی درانتخاب سمعک کودکان دخیل است. از جمله می توان به محدودیت های فیزیکی کودک، شرایط پزشکی او، شدت کم شنوایی وغیره اشاره داشت.

سمعکی که برای کودک تجویز می شود به عواملی بستگی دارد که توسط پزشک متخصص تعیین می شود. امابه طور کلی می توان به این موارد اشاره کرد

-اینکه شکل و ظاهر گوش خارجی باید درست باشد و اگراز شکل طبیعی خارج شده باشد کودک نمی تواند ازسمعک پشت گوشی استفاده کند.

اگرعمق مجرا کم باشد یا میزان رطوبت و جرم در گوش زیاد باشد، سمعک داخلی گوش مناسب نمی باشد. گوش هایی که نیاز دارند که آب موجود درآنها تخلیه شود نمی توانند از مدل های گفته شده استفاده کنند. از دیگرعوامل تعیین کننده سمعک کودکان می توان به مهارت خود کودک در برداشتن سمعک و قرار دادن آن در گوش و شدت شنوایی نام برد.

 

 

پیدا کردن بهترین سمعک برای کودکان

در ابتدا این را بدانید که استفاده از دو سمعک برای کودکان مناسب تر است.متخصص شنوایی سنجی می تواند با توجه به افت شنوایی کودک و نیازهای درکی کودک، بهترین سمعک را برای کودک انتخاب نماید معمولا برای کودکان از سمعک های پشت گوشی استفاده می شود و چون کودک در حال رشد است و لاله و و مجرای گوش در حال تغییر است، هر چند وقت یکبار قالب سمعک باید تعویض شود.

 

 

دلایل استفاده از سمعک های پشت گوشی برای کودکان به شرح زیر است

1-    سمعک های پشت گوشی به انواع قالب های سخت،نرم،سیلیکونی و غیره وصل می گردد.

2-    تعویض قالب سمعک های پشت گوشی برای کودکان که در حال رشد هستند راحت تر و آسان تر است.

3-    تمیز کردن و گذاشتن وداشتن سمعک های پشت گوشی راحت است.

4- معمولا این نوع سمعک های برای همه افت های شنوایی مناسب هستند.

5- سمعک های پشت گوشی به وسایل دیگر ارتباطی (از جمله موبایل، تلوزیون و…)متصل می شوند

6-    قالبهای سمعک های پشت گوشی برای مجراهای کوچک مناسب تر است.

چگونه باید بفهمیم کودکمان نیاز به سمعک دارد یا کاشت حلزون

اکثر کودکانی که دچار کم  شنوایی هستند می توانند از سمعک استفاده کنند اما در برخی از آنها با توجه به میزان کم  شنوایی، کاشت حلزون بهتر است.

متخصصین شنوایی و گوش و حلق و بینی براساس نوع و شدت کم  شنوایی و همچنین ساختار گوش و انجام پروتکل های مصوب کودک را کاندید استفاده از کاشت حلزون می  کنند.

برای هر کودک کم  شنوا ابتدا سمعک تجویز می  شود اما اگر کم  شنوایی کودک عمیق باشد و بعد ا استفاده از سمعک و شرکت در کلاس  های تربیت شنوایی، در رشد گفتار و زیان کودک پیشرفتی حاصل نشد با توجه به نظر متخصصین شنوایی، گفتار درمانی بعد از ارزیابی  های دقیق، از سن 2 سالگی به بالا کودک کاندید کاشت حلزون خواهد شد.

 

اهمیت تجویز سمعک برای نوزادان و کودکان

سمعک می‌تواند به بهبود شنوایی و گفتار کودکان کم شنوا بسیار کمک کننده باشد، به‌ویژه در کودکان مبتلا به کم شنوایی حسی‌عصبی،  کم شنوایی در گوش داخلی، به علت آسیب سلول‌های موئی یا آسیب عصب شنوایی است. اگر شنوایی‌شناس برای کودک شما سمعک تجویز کرد، به چند دلیل کودک شما باید از سمعک‌ها به صورت مداوم استفاده کند، به‌ویژه اگر نوزاد یا کودک شما در اوایل دوران زندگی خود است.

 

از تولد تا سه سالگی مغز کودکان سریع رشد می‌کند. شنیدن صداها به صورت دائمی و همیشگی برای رشد طبیعی و تکامل راه‌های عصبی مربوط به شنوایی، گفتار و زبان در مغز خیلی مهم و حیاتی است.

گوش دادن و صحبت کردن در اوایل زندگی برای رشد و توسعه زبان کودک اهمیت بسیاری دارد. دریادگیری زبان اول، ما نمی‌توانیم دقیقا مثل مدرسه به کودک آموزش بدهیم .

کودکان کلمات، دستور زبان شفاهی (نحو) و ساختار زبان را از طریق شنیدن پیوسته گفتار خانواده و دیگران به طور اتفاقی فرا می‌گیرند. اما در کودکان کم شنوا، این یادگیری اتفاقی باید  با تربیت شنوایی و گفتار درمانی وهمچنین تمرکز روی ورودی شنیداری کودک کم شنوا تکمیل شود.

 

 

سمعک کودکان

 

 

پشنوایی پیوسته و مداوم برای کودکان مهم است ، به‌ویژه در ارتباط نوزادان و خردسالان با والدین‌شان که باعث اعتماد می‌شود و منجر به رابطه‌ای منسجم و قابل پیش‌بینی در خانواده می‌شود.

سمعک به‌ویژه برای کودکان می‌تواند سودمند باشد، به علت اینکه مغز کودکان سریع رشد می‌کند. صداهای ورودی به مغز منجر به بهبود رشد گفتارو عملکردهای شناختی در کودکان می‌شود.

کوچکترین سمعک

کوچکترین سمعک ها  به صورت سفارشی و بر اساس اندازه و شکل گوش شما، در عمق داخل کانال گوش  ساخته می شود ، به طوری که هیچ کس نمی تواند آن ها را ببیند و کاملا در درون گوش شما قرار دهد. یک شنوا سنج بر اساس شرایط گوش بیمار و میزان افت شنوایی وی ، یکی از انواع کوچکترین سمعک ها را در برندهای مختلف مثل استارکی ، یونیترون ، ویدکس ، زیمنس و …. به او پیشنهاد می شود.

 

 

کوچکترین سمعک ها

 

– سمعک Intiga از برند اتیکن : این نوع سمعک  نوعی سمعک  هوشمند می باشد که در داخل کانال گوش قرار می گیرد ، دارای قابلیت هایی مثل تشخیص نشانه های گفتاری می باشد و در وضعیتی نزدیک به پرده ی گوش بیمار قرار می گیرد. به همین دلیل  وضوح و کیفیت صدا بسیار خوب خواهد بود . این سمعک یکی از کوچکترین سمعک ها ی موجود در جهان است .

 

 

– سمعک Soundlens از برند استارکی : سمعکی است نامرئی  که در عمق کانال گوش بیمار جای می گیرد .دارای ویژگی هایی  کنترل فیدبک بسیار عالی، حفاظت گفتار و تکنولوژی کاهش نویز می باشد.

 

– کوچکترین سمعک نانو Nano از برند فوناک : این سمعک دارای حداقل اندازه با حداکثر کارایی است که  کاملا پیشرفته و در محیط های مختلف شنوایی قرار می گیرد . نانوی فوناک مناسب افت های شنوایی ملایم تا متوسط شدید است.

 

– سمعک میکرو CIC از برند یونیترون : کاملا نامرئی و با قرارگیری در داخل کانال گوش می باشد . سمعکی هوشمند و تخصصی است.

 

 

 

سمعک داخل گوش

 

 

 

اين سمعکها به صورت سفارشي براساس قالب اوليه گرفته شده از گوش ساخته مي شوند . با توجه به رنگ پوست رنگ بندي هاي متفاوتي دارند و اندازه آن از کوچک تا بزرگ است.

 

 

 

 

سمعک داخل گوش يا نامرئي (IIC)

این نوع سمعک کوچکترين سمعک هاي داخل گوش هستند . اين سمعکها معمولا درعمق کانال گوش و در برخي از مدلها بعد از خم دوم کانال گوش قرار مي گيرند. معمولا سمعک هاي نامرئي براي کم شنوايي هاي ملايم تا متوسط طراحي شده اند.

 

 

سمعک کاملا داخل کانال (CIC)

اين سمعکها نيز دررده کوچکترين سمعکهاي سفارشي قرار دارند. سمعک CIC کاملا در داخل کانال گوش قرار مي گيرند و مناسب افت شنوايي خفيف تا متوسط شديد هستند . اين سمعکها تقريبا نامرئي هستند و معمولا براي کساني تجويز مي شوند که ظاهر سمعک براي آنها اهميت دارد.

سمعک داخل کانال (ITC)

 

سمعکهاي ITC دربخش پاياني صدفه ي لاله گوش قرار مي گيرند . استفاده از آن آسان است و از آنجا که آنها بزرگتر از مدل CIC هستند ، عمر باتري طولاني تري نیز دارند و مي توانند ويژگيهاي اضافي مانند ميکروفن جهت دار براي درک بهتر گفتار در محيط هاي پر سر و صدا و ولوم کنترل داشته باشند . سمعک ITC مناسب افت شنوايي ملايم تا متوسط شديد از نظر پزشکی است.

 

 

 

سمعک داخل گوش فول شل  (ITE)

 

 

 

مدلهاي فول شل در داخل صدفه گوش بيروني قرار دارند . اندازه بزرگ آنها اجازه مي دهد تا حداکثر تعداد کنترلهاي اضافي و ويژگيهايي از قبيل ميکروفن جهت دا در آنها تعبيه شود . به علت استفاده از باتري بزرگتر ، طول عمر باتري بيشتر خواهد شد . در واقع آنها يک سمعک بزرگ با قدرت کافي هستند . اين مدل سمعک ، براي کم شنوايي هاي خفيف تا شديد توصيه مي شود.

 

 

 

 

مراقبت از سمعک کودکان

 

همان گونه که می دانید استفاده از سمعک در روزهای اول برای کودکان  ناخوشایند است و ممکن است آن را پس بزند. اما باید در کنار حمایت عاطفی از کودک، از سمعک هم مراقبت شود. سمعک باید همواره خشک باشد و دور از گرما قرار بگیرد. در صورتی که از باتری استفاده شود باید مرتب چک شود و تعویض شود. زمانی که از سمعک استفاده می کنید از اسپری های مختلف که امکان نفوذ به گوش را دارند باید خودداری شود.

 

بهترین نوع سمعک برای کودکان

به طور معمول و به دلایل مختلف برای کودکان سمعک پشت گوشی تجویز می گردد. مزایای استفاده از این نوع سمعک به این شرح می باشد:

– سمعک پشت گوشی با انواع مختلفی از قالب ها تجویز می شود.

-همان طور که کودک بزرگتر می شود، قالب را می توان دوباره ساخت و نیازی به تعویض خود سمعک نیست.

-سمعک پشت گوشی با درجات و انواع مختلف کم شنوایی سازگار است.

– قالب ها برای کودکان راحت است زیرا با مواد نرم ساخته می شوند.

– سمعک پشت گوشی قابلیت اتصال به تله کویل یا ورودی مستقیم صدا (DAI) و دیگر وسایل کمک شنوایی از جمله سیستم FM را دارد.

-زمانی که کودک شما کمی بزرگتر شده است ، با تشخیص ادیولوژیست می توان از سمعک های داخل گوش که کمتر قابل دید هستند استفاده کرد.

 

 

سمعک کودکان باید تمامی ویژگی های زیر را داشته باشد

– سمعک کودکان باید حتما دیجیتال هوشمند باشد.

– سمعک باید حتما زیر نظر متخصص شنوایی نوزادان و کودکان تجویز شود

-سمعک کودکان باید سیستم وایرلس داشته باشد

-سمعک باید حتما برنامه های اتومات داشته باشد

-سمعک باید برنامه انتقال فرکانسی داشته باشد

– سمعک باید قابلیت فیدبک گیری بالایی داشته باشد.

 

 

تنظیم سمعک در کودکان

برای هر چه بهتر شنیدن کودک خود  و رضایت استفاده کننده از سمعک توصیه میکنیم هر شش ماه یکبار توسط متخصص شنوایی سنج آزمایش های شنوایی را انجام دهید و سمعک کودک خود را آزمایش جدید شنوایی منطبق و تنظیم کنید و حتما به یاد داشته باشید قالب سمعک کودکان با توجه به رشد کانال گوش حتما تا سن 7 سالگی هر 9 ماه یک بار تعویض گردد.

 

 

مزایای استفاده از سمعک پشت‌گوشی برای کودکان چیست

 

وقتی سن کودک بیشتر می‌شود، طبیعتاً اندام‌های او مثل گوش هم رشد می‌کنند. درچنین حالتی باید قالب سمعک تغییر نماید و بزرگ ‌تر شود که این موضوع بزرگترین مزیت استفاده از سمعک‌های پشت گوشی برای کودکان تلقی می‌شود، زیرا تعویض قالب این سمعک‌ها بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای صورت می‌پذیرد.

به این نکته دقت داشته باشید که سمعک‌های پشت گوشی نسبت به مدل‌های داخل گوشی از قدرت بسیار بیشتری برخورهستند و می‌توانند هر میزان از کم‌شنوایی را تحت پوشش خود بگیرند. در حالی که سمعک‌های داخل گوشی در پوشش دادن کم‌شنوایی‌ها دچارمحدودیت هستند.

 

سمعک کودکان

 

 

 

یکی از مشکلات بزرگ سمعک داخل گوشی، به احتمال بالا گم شدن سمعک است زیرا این سمعک‌ها اندازه‌ی کوچکی دارند و بندی هم برای آن‌ها نمی‌توان استفاده کرد. در حالی‌که سمعک‌های پشت گوشی چنین مشکلی را ندارند.

البته سمعک اگر ضد آب نباشد در صورت برخورد با آب احتمال سوختن آن زیاد است. از آنجایی که سمعک‌ها به طور کلی قیمت بالایی دارند و سوختن آن‌ها ضرر زیادی به شما وارد می‌کند، لذا توصیه بر این است که از سمعک‌های پشت‌گوشی ضد آب برای کودکان استفاده شود تا به هنگام برخورد با آب مشکلی به‌وجود نیاید.

راهکار تطابق سمعک برای کودکان

مساله مهمی که بعد از تهیه  سمعک در کودکان باید در نظر بگیرید عادت پذیری به سمعک و تطابق کودک با سمعک می باشد.

امکان دارد در اولین مرحله استفاده کودک شما به سمعک واکنش منفی نشان دهد،زیرا کودک نمیداند به چه دلیلی از سمعک استفاده می کند.

اما به طور طبیعی نمی تواند قبول کند چیزی در گوشش قرار بگیرد در این صورت با توجه به راهنمایی متخصص شنوایی سنجی و طبق برنامه شنیداری و استفاده از سمعک که به شما ارائه داده می شود به تدریج سمعک را روی گوشش گذاشته و سعی کنید بر حسب علاقه کودک با او ارتباط برقرار کنید. برای اینکار می توانید این موارد را در نظر بگیرید

استفاده از قالب های گوش رنگی

استفاده از شکل های مناسب سمعک های پشت گوشی رنگی

استفاده بندهای رنگی سمعک

 

سمعک کودکان

موارد بهداشتی استفاده از سمعک کودکان

-جای مناسبی را برای سمعک در کودکان مشخص کنید که زمانی که کودک از سمعک استفاده نمی کند سمعک را در جای مناسب قرار دهد.

-سمعک را دستکاری نکنید تنظیمات سمعک باید از طریق متخصص شنوایی سنجی اعمال می شود

-حواستان به باطری سمعک باشد

-هنگام استحمام و خواب سمعک را از گوش کودک خارج کنید.

-قالب سمعک حتما مورد بررسی قرار گیرد تا جرم نگرفته باشد،که باعث کاهش صدای سمعک می شود.

-هر 9 الی 12 ماه قالب سمعک کودک تعویض شود.

-سمعک دور از رطوبت و یا گرد و غبار و حرارت شدید قرار گیرد.

-اگر سمعک بیش از حد وقتی در گوش است سوت میزند برای تنظیمات به متخصص شنوایی شنجی مراجعه کنید.

-درب باطری سمعک زمانی که از آن استفاده نمیکند باز باشد

-از الکل برای تمیز کردن سمعک استفاده نکنید

 

آيا سمعک کودکان بايد سمعک مخصوصي باشد؟

به طور کلی در کودکان با کم شنوایی چون دوره زبان آموزی و يادگيري کامل نشده است و تعداد کلماتي که کودک مي تواند بيان کند بسیار پایین است لازم است سمعک آنها چندین ویژگی منحصر به فرد داشته باشدکه در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است.

-در کودکان لازم است سیگنال با وضوح بالایی دریافت شود: از این رو لازم است سمعک کودکان برنامه تقویت گفتار و کاهش نویز داشته باشد.

-در کودکان با افت شنوایی بالا چون سمعک قدرت بالایی دارد: امکان وقوع سوت سمعک (فیدبک) بالا است ازاین رو لازم است مدار حذف فیدبک بسيار قوي و با دقت بالايي داشته باشد.

 

 

 

 

 

-در کودکان چون پیش زمینه ذهنی درباره صدای گفتاری ندارند و نمی توانند براحتی صدای ضعیف و صداهای متاثر شده از نویز را درک کنند لازم است سمعک کودک  سیستم وایرلس داشته باشند.

-گاهی در کودکان در فرکانس های بالا افت بسیار شدیدی دیده می شود که حتی با سمعک کودک صداهای قرار گرفته در ان محدوده فرکانسی را نمی شنود. ازاین رو لازم است برنامه هایی در سمعک وجود داشته باشد که بتواند قابلیت شنیدن این صداها را فراهم کند.

 

 

 

آيا مارک سمعک براي کودکان اهميت دارد؟

سمعک کودکان باید از برندهای معتبر سمعک تهیه شود زیرا سمعک های درجه یک هم کیفیت صداي بهتری دارند و هم می توانند صداها را بهتر تمایز دهند که این توانایی سبب می شود کودک سریعتر گفتارش تشکیل شود و تولید گفتارش زلال تر و صاف تر خواهد بود.

 

 

 


از چه زمانی باید شنوایی کودکان بررسی شود؟ 

زمانی که کودک متولد می شود تا 24 ساعت اول بعد از تولد بررسی هایی توسط کادر بیمارستان صورت می گیرد و اگر مشکلی وجود نداشت کودک ترخیص می شود.

اما گاهی مشکلات بعد از ترخیص به وجود می  آیند؛ بنابراین بر عهده والدین می باشد که واکنش کودک به صدا را در بازه های سنی مختلف بررسی نمایند. کودکان از بدو تولد به صداهای بلند واکنش نشان می دهند.

 

از این رو اگر کودک شما به چنین صداهایی پاسخ نداد به پزشک مراجعه نمایید.کودک در طول رشد خود علاوه بر واکنش به صداهای بلند زمانی که او را صدا می زنید و یا با او حرف می زنید باید واکنش هایی مانند لبخند، تکان دادن اعضا، بیان برخی از اصوات و … را از خود نشان دهند.

 

سمعک کودکان

 

آیا کودکان کم شنوا باید سمعک استفاده کنند؟

 

همان گونه که می دانید یکی از راه های ارتباطی با دیگران گفتگو می باشد و کودکی که به خوبی کلمات را بشنود، به خوبی هم می تواند بیان کند و این یادگیری صحبت کردن باعث رشد توانایی گفتار او شده و در بزرگسالی می تواند به راحتی با دیگران ارتباط داشته باشد.

گذشته از این موارد، موفقیت تحصیلی و به دست آوردن فرصت های شغلی مناسب در گرو صحبت کردن و فهمیدن کلام می باشد.

بنابراین باید از همان روزهای اول تشخیص کم شنوایی کودک، اقدام به برطرف کردن و تهیه سمعک کودکان کنید تا در بزرگسالی کودک شما هم مانند افراد عادی در جامعه فعالیت داشته باشند.

 

 

اگر سمعک برای کودکان استفاده نشود چه می شود؟

در پاسخ این سوال باید گفت که  اگر کودک نشوند در بزرگسالی به کلی ناشنوای مطلق می شود و نمی تواند حرف بزند. و از این مهمتر زبان او کامل نخواهد شد و در نتیجه از نظر فکری هم در سطح پایینی قرار خواهد گرفت.

 

بار سنگینی به دوش اول خانواده و بعد جامعه تحمیل خواهد کرد و حتی شما را، در آینده مسئول این اتفاق خواهد دانست. اگر ازسمعک  استفاده نکند نمی تواند در مدارس عادی و بعدا در دانشگاه تحصیل کند و حتی شغل مناسبی پیدا کنند.

اگر سمعک استفاده نکند می توان بینهایت دلیل برشمرد که مشکلات زیادی که ایجاد می شود و حتی درنگ و تعلل در درمان این کودکان نیز باعث تاثیرات منفی و جبران پذیری می شود.

 

نکاتی در استفاده از سمعک کودکان

سمعک مناسب کودکان می بایست شرایط خاصی نظیر امنیت در استفاده نیز داشته باشد. کودکان کوچکتر علاقه ی زیادی به بلعیدن و خوردن اجسام کوچک دارند.

سمعک های مخصوص کودکان مانند سمعک استارکی امریکا، با استفاده از قفل درب باتری امنیت کامل در استفاده از سمعک برای کودکان را فراهم می آورد.

 

ترشح وکس گوش در کودکان در اوایل مقداری زیاد است. هم چنین احتمال ورود آب و رطوبت به داخل سمعک کودکان نیز بیشتر است.

 

تکنولوژی پیشرو سمعک ها در محافظت از عوامل آسیب رسان به سمعکوجود  دارد. سمعک های مناسب کودکان استارکی، از مزیت مقاومت 100 درصدی در برابر آب، رطوبت، چربی و انواع عوامل دیگر هم در خارج و هم در داخل سمعک برخوردارند.

 

سمعک مناسب کودکان می بایست تمام ملاحظات بالینی در تجویز سمعک کودکان را داشته باشد و این مهم توسط ادیولوژیست صورت می گیرد. از ادیولوژیست خود درباره ی سمعک های مخصوص اطفال سؤال کنید.

 

برای انتخاب یک سمعک کوچک چه شرطهایی را در نظر بگیریم

شروط انتخاب سمعک های داخل گوشی نامرئی و یا کوپکترین سمعک به این شرح است

-افت شنوایی بیمار بیشتر از ۷۵ دسی بل نباشد (بیمار حداقل ۵۰درصد شنوایی داشته باشد)

-کانال گوش بیمار بزرگ باشد

-بیمار بتواند سمعک را از گوشش خارج کند.

 

ویژگیهای کوچکترین سمعک ها

-در رده سمعک های هوشمند و رده بالا قرار دارند.

-تعداد کانال های آنها ۱۲ الی ۴۸ کانال است.

-مدارهای درک گفتار دارند.

-در شلوغی ها قابلیت تشخیص گفتار دارند.

-در محیطهای چند گوینده می توان صدا را تشخیص داد.

-قابل اتصال به موبایل و دستگاه های چند رسانه ای با بلوتوث را دارند.

 

سمعک کوچک داخل گوش چه معایب و محدودیت هایی دارد؟

 • این سمعک ها کوچک بوده و نسبت به سمعک های پشت گوشی قابلیت های کمتری دارند. به عنوان مثال اکثر انواع داخل گوشی میکروفون جهت دار یا قابلیت برقراری ارتباط بلوتوثی را ندارند.

 

 • تکنولوژی microphone directional تکنولوژی است که به کاربر در جاهای نویزی کمک می کند که گفتار را راحت تر درک کند. این تکنولوژی در سمعک های پشت گوشی استفاده می شود و متاسفانه به علت کوچک بودن سمعک داخل گوشی، نمی توان این قطعه را در این سمعک ها جای داد.

 

 • باطری این سمعک ها نیز کوچکتر بوده و بنابراین طول عمر کمتری دارد. همچنین به دلیل اندازه ی کوچک، تعویض باطری آن ها دشوارتر است.
 • از آنجا که رسیور این سمعک ها درون مجرای گوش قرار دارد، احتمال خرابی آن بر اثر تعریق یا ورود جرم و ترشحات گوش بیشتر است.

 

 • این سمعک ها به نگهداری بیشتری احتیاج دارد و در اثر برخورد جرم گوش در داخل درگاه میکروفون که در نزدیکی ورودی کانال گوش قرار دارد، در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

 

 • به دلیل اندازه کوچک این سمعک ها، نزدیک بودن میکروفون و رسیور و نزدیک بودن رسیور سمعک به پرده گوش، احتمال رخداد فیدبک در این سمعک ها بیشتر بوده و امکان افزایش بهره در این مدل ها محدودتر است.

 

 • از آنجایی که سمعک های داخل گوشی بسیار ظریف و کوچک هستند، برای افرادی که بینایی ضعیف یا مهارت دستی خوبی ندارند مناسب نیستند.

 

 • احتمال فیدبک (سوت کشیدن) در این سمعک بیشتر از سمعک های پشت گوشی است.

 

چرا سمعک کوچک داخل گوش برای کودکان تجویز نمی شود؟

هیچ دلیل اساسی وجود ندارد که چرا نمی توان از سمعک های داخل گوشی برای کودکان استفاده کرد، اما چندین عیب اساسی در حیطه عملی شدن این قضیه وجود دارد. از جمله:

 1. گوش کودکان کوچک است و جایگذاری سمعک درون گوش آن ها دشوار می باشد.

 

 1. گوش کودکان در سال های اول زندگی خیلی سریع رشد کرده و سپس روند رشد آن ها کندتر می شود. بنابراین چنانچه کودک از سمعک داخل گوشی استفاده کند، می بایست بارها پوسته آن را تعویض کرد.
 2. هزینه تعویض پوسته مدل های داخل گوشی بسیار گران تر از تعویض قالب سمعک های پشت گوشی است. البته بعد از سن 10-8 سالگی که اندازه مجرای گوش تقریبا ثابت می شود، می توان این مدل ها را برای کودکان تجویز کرد.

 

 1. تمام کودکان کم شنوا، در بسیاری از شرایط می توانند از امکاناتی نظیر دستگاه FM یا دستگاه های بی سیم بهره مند شوند. بعضی از سمعک های داخل گوشی سوکت مخصوص ورودی صوتی یا گیرنده بی سیم را ندارند.
 2. این نقص سبب می شود که نتوان مزیت بالا بودن نسبت سیگنال به نویز (SNR) ناشی از دستگاه بی سیم را همزمان با ویژگی های الکترواکوستیکی سمعک که به طور ویژه برای هر کودک تجویز می شود، فراهم ساخت.

 

3.از آنجا که پوسته ی سمعک داخل گوشی، لایه نازکی از پلاستیک سخت است، شکستن سمعک درون گوش سبب می        شود که لبه های تیز شکستگی موجب زخمی شدن دیواره ی مجرای گوش کودک شوند. چنین شکستگی بر اثر ضربه به        گوش ممکن است برای هر فردی و در هر سنی رخ دهد، اما با توجه به رفتارهای کودکان، چنین اتفاقی برای آن ها بیشتر         رخ خواهد داد. همچنین ممکن است کودک سمعک داخل گوشی را ببلعد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *