برندهای سمعک
برندهای سمعک | مینا آقا سلیمانی 09126142030
می 5, 2020
سمعک دیجیتال
سمعک دیجیتال -مینا آقا سلیمانی 09126142030
می 12, 2020
Show all

تجویز سمعک | خانم مینا آقا سلیمانی 09126142030

تجویز سمعک

تجویز سمعک

تجویز سمعک مناسب در رضايتمندي افراد بسيار تاثير گذار است . با توجه به تنوع سمعكها، برند هاي فراوان و كاربرهاي متفاوت سمعكها يك اديولوژيست مجرب با شناختي كه از انو اع سمعك های و قابليتهاي آنها دارد و نيز شناختي كه از ساختمان گوش و شنوايي دارد مي تواند مناسب ترين فردی باشد که شما را در انتخاب سمعک کمک می کند.

 

 

 

تجویز سمعک

 

 

 

ايجاد انگيزه در استفاده كننده از سمعك و به وجود آوردن نگرش منطقي و صحيح نسبت به سمعك، هنر يك متخصص شنوايي كار آزموده هنگام تجویز سمعک است.

 

 

پس از تست شنوایی سنجی اولیه و مشخص شدن میزان افت شنوایی فرد وبا توجه به نوع زندگی، حوزه کاری، محیط فعالیت، افکار و سلیقه آنها  می توانید از مشاوران متخصص در زمینه شنوایی سنجی کمک بگیرید و بهترین انتخاب سمعک را داشته باشید.

 

عوامل موثر بر تجویز سمعک

 

عوامل زیادی وجود دارد که احتمال موفقیت یا عدم موفقیت استفاده از سمعک را می تواند رقم بزند عواملی چون کم شنوایی، نوع تجویز سمعک، امکانات سمعک ها ، تنظیم های اولیه و تنظیم هایی نهایی ، تایید سودمندی سمعک با استفاده از وسایلی که به صورت فیزیکی میزان شدت و کیفیت صدا را تشخیص می دهند که هریک از این موارد در تجویز سمعک  تاثیر گذار خواهد بود.

 

یک نکته بسیار مهم دیگر این است که از آنجایی که کم شنوایی در افراد مختلف تظاهرات بالینی متفاوتی خواهد داشت لذا از اولین مرحله انتخاب سمعک تا آخرین مراحل تنظیم سمعک، برای یک فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود و یک نسخه واحد را نمی توان برای همه افراد کم شنوا انتخاب کرد.

 

لذا تبحر و مهارت ادیولوژیست هم کاملا در این قضیه نقش خواهد داشت بهترین و تخصصی ترین تجویز سمعک از یک متخصص شنوا سنج ماهر کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

تجویز سمعک توسط ادیولوژیست

 

طبق قوانین نظام پزشکی تنها ادیولوژیست (audiologist)  ها هستند که مجوز تجویز سمعک را برای افراد دارند.. استفاده از بهترین برندهای حال حاضر دنیا و آشنایی با تمامی مارک ها و انواع سمعک، و همچنین خدمات پس از فروش شرکت های مختلف تنها توسط ادیولوژیست به شما معرفی می شود .

 

باید یاد آور شویم که صرفا استفاده از سمعک های گران ضامن  رفع مشکل شنوایی افراد نخواهد بود و قطعا مهارت و شناخت ادیولوژیست درزمینه تجویز سمعک از ارکان اصلی تجویز مناسب و سودمندی  سمعک، برای افراد استفاده کننده خواهد بود.

 

 

 

تجویز سمعك های مختلف

 

تجویز انواع سمعك شامل سمعكهاي نامرئي , داخل گوشي , پشت گوشي , جيبي و عينكي توسط ایدولوژیست انجام می شود . سمعكها با در نظر گرفتن مشخصات شنوايي هر فرد و با در نظر گرفتن انتظارات شخص مصرف كننده تجويز مي شوند.

كوچكترين , مدرنترين , قوي ترين سمعكها با استفاده از جديدترين سخت افزارها و نرم افزارهاي تخصصي تجويز سمعك ارائه مي شوند .

تجويز سمعك مبني بر اصول حرفه اي و استاندارد هاي بين المللي پيشرفته ترين دستگاه تجويز سمعك اندازه گيري گوش واقعي مي باشد كه توسط اين دستگاه تقويت حاصل از سمعك در حالتي كه سمعك بر روي گوش بيمار است اندازه گيري مي شود.

 

 

 

 

 

 

ميزان تقويت سمعك متناسب با افت شنوايي فرد در فركانسهاي مختلف تنها توسط ایدیولوژیست انجام می شود.زیرا تقويت بيش از حد موجب آسيب بيشتر به سيستم شنوايي مي شود و تقويت كم و نا كافي پاسخگوي نياز شنيداري فرد كم شنوا نخواهد بود .

 

 

مراحل تجویز سمعک

مراحل تجویز سمعک شامل آزمایش شنوایی- جلسه مشاوره سمعک- قالبگیری- تنظیم سمعک می باشد که در اینجا به ور مختصر توضیح داده شده است

آزمایش شنوایی

دراین مرحله شنوایی فرد اندازه گیری می شود میزان و نوع کم شنوایی او  تعیین می گردد و مشخص می شود که فرد در شنیدن چه صداهایی مشکل دارد.

 

جلسه مشاوره سمعک

در این جلسه ادیولوژیست با توجه به افت شنوایی و جنبه های دیگر سمعک مناسب را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

این انتخاب معمولاٌ متناسب با وضعیت شنوایی، سلیقه و بودجه، سوابق پزشکی فرد ، مشخصات فیزیکی، محدودیت ها،میزان توانایی و مهارت و نوع فعالیت شما می باشد.

قبل از سفارش سمعک باید در مورد مشخصات سمعک پیشنهادی، قیمت آن، دوره ی استفاده آزمایشی از سمعک، آموزشهای لازم، شرایط ضمانت، سرویس و خدمات پس از فروش، اطلاعاتی کسب نمایید.

 

 

قالبگیری

برای تهیه  سمعک باید از گوش فرد  یک قالب اولیه تهیه گردد. تهیه قالب اولیه به منظور به دست آوردن شکل دقیق مجرا و گوش خارجی می باشد.

معمولا قالبگیری بدون درد است برای قالبگیری از خمیر نرمی استفاده می شود که به داخل گوش تزریق شده و بعد از چند دقیقه خمیر سفت می شود و به آسانی از گوش خارج می گردد. این قالب اولیه برای ساخت قالب اصلی و یا سمعک به محل ساخت ارسال می گردد.

 

 

تنظیم سمعک

پس از آماده شدن سمعک، مرحله  تنظیم سمعک  آغاز می شود. دراین جلسه سمعک بر روی گوش فرد گذاشته شده و تست هایی به عمل می آید تا وضعیت شنوایی فرد با استفاده از سمعک بررسی گردد. درجه بلندی و کیفیت  اصوات و غیره در سمعک آنالوگ به وسیله trimmer و در سمعک های دیجیتال با استفاده از کامپیوتر تنظیم می گردد. در این جلسه ادیولوژیست طریقه استفاده دقیق و نگهداری از سمعک را به شما آموزش خواهد داد . در طول دوره آموزشی،  ممکن است  نیاز باشد چند جلسه برای رفع مشکلات احتمالی با تنظیمات مجدد به کلینیک مراجعه نمایید.

 

 

تجویز سمعک در کودکان

تجویز سمعک در کودکان ، هنگامی که کودکی با کم شنوایی متولد می شود. تهیه ی زودهنگام سمعک به منظور افزایش مهارت شنیداری کودک و یادگیری مهارتهای زبانی امری ضروری است. شواهد نشان می دهد که سمعک ها بهتر است که قبل از سن شش ماهگی برای نوزادن تهیه شوند.

 

 

 

 

 

تجویزسمعک مناسب

 

تجویز سمعک مناسب جزو ارکان اولیه برای خرید سمعک است؛ لذا در انتخاب کلینیک و محل خرید سمعک دقت لازم را داشته باشید.

همان گونه که می دانید هدف از خرید سمعک، صرفا خرید سمعک نیست یقینا برطرف کردن مشکل شنوایی است. لذا اگر صرفا قیمت سمعک در نظر گرفته شود و کسی که سمعک را برای شما تجویز می­‌کند در نظر گرفته نشود هر چند از سمعک­های با بالاترین قیمت استفاده شود ممکن است رضایت صددرصدی حاصل نشود. آنچه که باعث استفاده بهینه از سمعک می‌شود تنظیم علمی سمعک یا به عبارت دیگر تجویز صحیح سمعک است.

 

تجویزسمعک مناسب

 

تجویز سمعک مناسب جزو ارکان اولیه برای خرید سمعک است؛ لذا در انتخاب کلینیک و محل خرید سمعک دقت لازم را داشته باشید.

همان گونه که می دانید هدف از خرید سمعک، صرفا خرید یک سمعک نیست. یقینا برطرف کردن مشکل شنوایی است. لذا اگر صرفا قیمت سمعک در نظر گرفته شود و کسی که سمعک را برای شما تجویز می­‌کند در نظر گرفته نشود هر چند از سمعک­های با بالاترین قیمت استفاده شود ممکن است رضایت صددرصدی حاصل نشود. آنچه که باعث استفاده بهینه از سمعک می‌شود تنظیم علمی سمعک یا به عبارت دیگر تجویز صحیح سمعک است.

 

تجویز سمعک

 

تجویز انواع سمعک

از انواع رایج سمعک می‌توان به سمعک دیجیتال، سمعک آنالوگ، سمعک پشت گوشی، سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی اشاره کرد.

 

تجویز سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی در بخش لاله گوش قرار گرفته و با یک لوله به قالب داخل کانال گوش انتقال پیدا می کند. سمعک پشت گوشی دارای انواع مختلفی از نظر رنگ، طرح، اندازه هستند.

در این نوع سمعک ، سمعک های بزرگ از قدرت بیشتری در بخش شنیداری برخوردار می باشند. در گذشته سمعک های پشت گوشی به علت طرح نازیبایی که داشتند سبب می شد که مردم کمتر تمایلی به استفاده از این نمونه ها داشته باشند، اما امروزه این مشکل حل شده و سمعک های پشت گوشی با ظاهری زیبا و دید مناسب در دسترس همه افراد می باشد.

از این نوع سمعک ها برای کم شنوایی شدید نیز می توان استفاده کرد   این نوع سمعک ها برای تمامی افراد و در تمامی سنین مورد استفاده قرار می گیرند.  وافرادی که به دلیل تولید بیش از حد جرم گوش نمی توانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند، می توانند به راحتی از این نوع سمعک ها استفاده کنند.

 

تجویز سمعک

 

تجویز سمعک داخل گوشی

سمعک داخل گوش از نمونه سمعک هایی می باشد که جهت برقراری ارتباط شنیداری بهتر در داخل گوش قرار می گیرد.  سمعک داخل گوش به اسم سمعک ITE نیز گفته می شود و به معنای داخل گوش است.

این نوع سمعک ها به شکل سفارشی ایجاد شده و با توجه به رنگ پوست هر فرد ایجاد می گردد. انواع سمعک های داخل گوش را می توان به 4 دسته طبقه بندی نمود، از جمله سمعک های نامرئی داخل کانال، سمعک کاملا داخل کانال، سمعک داخل کانال، سمعک داخل گوش half shell , full shell می توان اشاره کرد.

این سمعک ها برای افرادی مناسب هستند که کم شنوایی خفیف یا متوسط دارند. همچنین افرادی که نمی خواهند سمعکشان مشخص شود، می توانند از این نوع سمعک ها استفاده کنند، زیرا در داخل گوش افراد قرار دارد وقابل مشاهده نیست

 

تجویز سمعک نامرئی

تجویز سمعک های نامرئی بر اساس اصولی پایه ریزی شده است. افرادی که تمایل به استفاده از این سمعک ها را دارند باید جزو افرادی نباشند که با محدودیت استفاده از سمعک های نامرئی روبرو هستند. به طور کلی می توان گفت فرد پس از مراجعه به متخصص شنوا سنجی  از نظر شنوای مورد ارزیابی قرار می گیرید چنانچه کم شنوایی در حد متوسط باشد در صورت داشتن سایر شرایط لازم می تواند از این سمعک استفاده کند.

 

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که هر چه کانال گوش فرد بزرگتر باشد ساخت بهتر و کوچکتری امکان پذیر است.  در کودکان به علت رشد مجرا و نیاز به ساخت دوره ای سمعک، تجویز این سمعک ها توصیه نمی شود. پس از ارزیابی شنوایی، قالبگیری از گوش فرد انجام می شود. مهارت و تجربه متخصص شنوا سنجی  در این مرحله  بسیار مهم است چرا که یک قالبگیری نامناسب باعث ساخت سمعک نامناسب می شود.

 

بعد از اینکه قالب گرفته شد سمعک بر اساس این قالب ساخته می شود. مرحله بعد تنظیم اولیه سمعک و دستورالعمل های لازم برای استفاده و عادت کردن به این سمعک ها است. مرحله نهایی شامل تنظیم نهایی بعد از یک بازه زمانی متغییر خواهد بود. چکاب های دوره ای سالانه هم برای این سمعک ها بهتر است انجام شود.  پس به صورت خلاصه مراحل زیر برای تجویز یک سمعک نامرئی انجام می شود.

 

مراحل تجویز سمعک نامرئی

-بررسی شرایط لازم برای تجویز سمعک نامرئی

-قالبگیری از گوش فرد با ویژگی های سمعک نامرئی

-ساخت سمعک نامرئی در لابراتوار شرکت ها

-تنظیم اولیه سمعک  با حضور خود فرد

-تنظیم نهایی بعد از بازه زمانی متغیر با شرایط هر فرد

 

موانع تجویز سمعک نامرئی

-مقدار کم شنوایی در تجویز این نوع سمعک مهم است  در مواردی که کم شنوایی فرد بیش از ۷۰ دسیبل باشد امکان تجویز سمعک نامرئی برای این افراد  کاهش می یابد.

-اندازه و قطر مجرای گوش در تجویز سمعک نامرئی نقش مهمی دارد   در برخی افراد به صورت مادرزادی مجرای گوش به اندازه کافی رشد نمی کند. و در برخی به صورت ژنتیک قطر مجرای گوش کم است. بنابراین در این افراد برای تجویز سمعک نامرئی با مشکل مواجه می شویم.

– سلامت مجرای گوش  هم برای تجویز سمعک نامرئی مهم است زیرا  عفونت گوش خارجی از عواملی است که مانع تجویز سمعک نامرئی می شود. برای تجویز سمعک نامرئی باید ابتدا هر گونه عفونت و التهاب مجرای گوش برطرف شود تا ورود جسم خارجی باعث تشدید عفونت نشود. سمعک می تواند همراه خود انواع قارچ و میکروب را به کانال گوش وارد کند. به ویژه که به دلیل داخل گوشی بودن برخی افراد نظافت آن را به خوبی رعایت نمی کنند و این موجب ایجاد شرایط بسیار شدید عفونی در گوش کاربر سمعک می گردد.

 

 

– پارگی پرده گوش  یکی از موانع اساسی تجویز سمعک نامرئی محسوب می شود. سمعک با خود انواع عوامل بیماری زا را به عمق مجرا برده و پرده پاره گوش به شدت و به راحتی عفونت های غیر قابل کنترل می کند. در بسیاری موارد کار به جراحی می رسد. البته عفونت مایع جاری در گوش هم به خود سمعک آسیب زده و باعث سوختن آن می شود.

 

 

توصیه های لازم که در مورد سمعک باید بدانیم

 

همه افرادی که از سمعک استفاده می کنند، باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 

1- طی یک ماه اول استفاده از سمعک، هر گونه مشکل و سوال خود را یادداشت کنند و از کارشناس شنوایی‌سنجی بپرسید.

 

2- یک ماه پس از استفاده از سمعک، برای تنظیم مجدد آن به کارشناس شنوایی‌سنجی مراجعه کنید.

3- نحوه استفاده از انواع امکانات سمعک را یاد بگیرید.

4- نحوه تمیز کردن سمعک و گوش خود را از کارشناس شنوایی‌سنجی پرس وجو کنیم

 

5- پس از اینکه به سمعک عادت کردید، برای انجام آزمون شنوایی و تنظیم سمعک، هر شش ماه یک بار به کارشناس شنوایی‌سنجی مراجعه کنید.

 

 

 

6- سمعک های مختلف، امکانات و تجهیزات مختلفی دارند. سعی کنید نیازهای اصلی شنوایی خود را بدانید تا سمعکی را تهیه کنید که دقیقا همان نیازها را برطرف نماید.

 

خدمات پس از فروش بعد از تجویز سمعک

بعد از تجویز سمعک توسط متخصص شنوا سنجی سمعکهای ارائه شده  دارای گانتی بوده و ممکن است از یک , دو و سه سال گارانتی معتبر برخوردار باشند. در طی دوره گارانتی هرگونه خرابی خودبه خودی سمعک که به دلیل بی احتیاطی و یا دستکاری افراد غیر مجاز و یا ضربه و آب رفتگی نباشد  سمعک را  شامل گارانتی تعویض قطعه و در صورت لزوم تعویض سمعک می کند .

پس از انقضای مهلت گارانتی نیزبیشتر سمعکها دارای خدمات پس از فروش تعمیر هستند و متناسب با نوع عیب و خرابی سمعک هزینه در بر دارد  که از طرف مصرف کننده پرداخت خواهد شد .همه خدمات پس از فروش در مرکز ارائه دهنده سمعک ارائه شده و نیاز به مراجعه به مراکز دیگری ندارد .

 

تجویز سمعک توسط فروشنگان تجهیزات پزشکی

در کشور متاسفانه افرادی همچون فروشندگان لوازم پزشکی اقدام به تجویز سمعک برای افراد می کنند که سلامت شنوایی مراجعین نیازمند به این خدمات را دچار مخاطره می کند.امروزه تجویز سمعک شامل یک روند کاملا علمی، تخصصی و آکادمیک بوده و یکی از وظایف مهم و تخصصی شنوایی شناس در دفاتر ارزیابی شنوایی می باشد.

 

میزان کم شنوایی وتجویزسمعک

 

به طورکلی سمعک ها فقط برای شنوایی‌های عمیق تجویز نمی‌شوند. در واقع برای افت شنوایی‌های کمتر این سمعک ها کوچیکتر می‌شوند. هرچقدر افت شنوایی بیشتر باشد تعداد کانال‌ها نیز بیشتر وهم سایزسمعک بزرگتر می‌شود.

در مرحله بعدی، سلامت گوش و پرده صماخ است که تاثیر بسیار در انتخاب نوع سمعک دارد. این امر توسط ایدیولوژست متخصص انجام می شود وبه شما در انتخاب سمعک کمک زیادی  می کند.

 

 

آیا می توان از سمعک دیگران استفاده کرد؟

به طور کلی ابزارهای شنوایی در هر فردی ویژگی های خاص و مناسب شرایط فرد را دارد . بنابراین بسیار مهم است که شنوایی شناس سمعک مناسب گوش هر فردی را تشخیص داده و صرفا برای همان فرد سفارش دهد .

 

استفاده از سمعک دیگران حتی اگر با آن راحت هستید و خوب میشنوید  می تواند آسیب جدی به شنوایی شما وارد کند .همچنین سمعک ابزاری شخصی بوده و استفاده از سمعک دیگران به دلیل تماس مستقیم با گوش و واکس گوش هر فرد  منع بهداشتی دارد .

 

 

مزیت تجویز سمعک خوب

با وجود پیشرفت در زمینه سمعک، و نیز وجود انواع سمعک مانند سمعک‌ های نامرئی، حتی افرادی که تمایل به استفاده ازاین وسایل را ندارند با دیدن این سمعک و ویژگی‌های آنها و همچنین مناسب بودن قیمت سمعک نظرشان برای استفاده نکردن از این وسایل تغییر خواهد کرد.

 

سمعک علاوه بر برطرف کردن مشکل شنوایی، از بیشتر شدن کم شنوایی هم جلوگیری خواهد کرد. بنابراین در صورت نیاز به سمعک توصیه می‌شود به کلینیک‌های شنوایی شناسی مراجعه کنید و در مورد کم‌شنوایی تان اطلاعات کسب کنید و سپس اقدام به خرید سمعک کنید. سمعک خوب زندگی شما را دگرگون خواهد کرد. ودرک بهتری از محیط اطراف به شما خواهد داد.

 

 

کدام سمعک برای من مناسب تر است ؟

مناسب بودن سمعک بستگی به نوع و شدت کم شنوایی شما دارد. اگر درهردو گوش دچار کم شنوایی هستید ، معمولاً دو سمعک به شما توصیه می شود زیرا دو سمعک سیگنال طبیعی تری به مغز می دهد.

 

شنوایی درهر دو گوش به شما کمک می کند تا گفتار را بفهمید و به راحتی با دیگر ارتباط برقرار کنید.

شما و متخصص شنوایی باید سمعکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با نیازها و سبک زندگی شما باشد. قیمت همچنین یک نکته اساسی محسوب می شود زیرا سمعک ها قیمت های متغیری دارند . مثل خرید سایر تجهیزات ، مدل و ویژگی های سمعک بر قیمت آن تأثیر می گذارد.

 

 

امابه شما توصیه می شود  برای تعیین بهترین سمعک از قیمت استفاده نکنید. فقط به این دلیل که یک سمعک گرانتر از دیگری است ، لزوماً به معنای مناسب بودن آن برای نیازهای شما نیست.

 

سمعک باعث درمان کم شنوایی شما نمی شود. اما باعث بهبود شنوایی موقع استفاده از آن می شود . با تمرین ، سمعک باعث افزایش آگاهی شما از اصوات و منابع آنها می شود.

 

کیفیت زندگی شما با سمعک بسیار بهبود می یابد . شما می خواهید سمعک خود را به طور مرتب استفاده کنید ، بنابراین یکی از مواردی را انتخاب کنید که استفاده شما راحت و آسان باشد.

 

از دیگر ویژگی های قابل توجه می توان به قطعات یا خدمات تحت پوشش گارانتی و هزینه های تعمیر و نگهداری ، گزینه ها و امکانات قابل دسترسی برای تنظیم و اعتبار و شهرت شرکت سمعک برای کیفیت و خدمات به مشتری اشاره کرد.

 

آموزش سمعک

 

در هنگام خرید با ویژگیهای سمعک خود آشنا شوید. با حضور متخصص شنوایی خود ، برای گذاشتن و بیرون آوردن سمعک ، تمیز کردن آن ، شناخت سمعک سمت راست و چپ و تعویض باتری ها اقدام کنید.

 

بپرسید که چگونه آن را در محیط های شنیداری که در شنوایی مشکل دارید آزمایش کنید. بیاموزید که صدای سمعک را تنظیم کنید و آن را برای صداهایی که بسیار بلند یا خیلی آهسته هستند تنظیم کنید. تا زمانیکه به راحتی بتوانید با سمعک خود کار کنید.

 

علائم مشکلات شنوایی چیست ؟

امروزه بسیاری افراد به مشکلات شنوایی دچار هستند، اما اصلا به آن توجهی ندارند. با این حال بایستی این نکته را از یاد نبرند که در صورت عدم توجه هرچه سریع تر به این مشکل، ممکن است که این مشکل تشدید شود.

به همین دلیل ما توصیه می کنیم که اگر احساس می کنید در قوه شنوایی خود دچار مشکل هستید و یا مدام از دیگران می خواهید که جملات خود را تکرار نمایند، حتما در اسرع وقت، به یک کلینیک شنوایی و انجام تست چکاپ مراجعه نمایید. در اینجا به برخی از علائمی که نشان دهنده مشکلات شنوایی هستند اشاره شده است.

 

علائم مشکلات شنوایی در افراد مسن

در افراد مسن، مشکلات شنوایی با علائم گوناگون بروز می یابند. از جمله این موارد می توان به مشکلات زیر اشاره نمود:

-مشکل در گوش دادن به صداهای عادی محیط

-وزوز گوش، درد و یا سرگیجه

-بلندکردن صدای رادیو یا تلویزیون

دلیل اصلی مشکلات شنوایی چیست ؟

مشکلات شنوایی می توانند به علل مختلفی روی دهند. همان گونه که گفتیم، تشخیص علت به صورت دقیق، تنها با معاینات کامل شنوایی امکان پذیر است. با این حال برخی از عللی که معمولا سبب مشکلات شنوایی می شوند عبارتند از:

-علل مادرزادی و ژنتیکی در ایجاد مشکلات گوش

-عفونت های مزمن گوش میانی یا گسترش عفونت به گوش داخلی

-تولید موم گوش به مقدار بیش از حد

-اختلالات رگ های خونی، از جمله بالا بودن فشارخون

-صدمات وارد شده به سر

-تومورها

– لخته های خونی که به رگ های کوچک تغذیه کننده عصب شنوایی می روند.

-بالا رفتن سن اکثر افراد بالای ۶۵ سال در شنیدن صداهای زیر یعنی فرکانس های بالا مشکل دارند.

 

برای پیشگیری از مشکلات شنوایی چه باید کرد ؟

 

همان گونه که تاکنون شنیده اید پیشگیری بهتراز درمان است. به همین دلیل یادتان نرود که برای این که در آینده با مشکلات شنوایی مواجه نشوید و به فکر خرید سمعک نیفتید، حتما موارد زیر را رعایت فرمایید:

 

برخی داروها می توانند در صورتی که بیش از دوز تعیین شده مصرف شوند، اثرات سوئی بر شنوایی شما داشته باشند. به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف بیش از دوز تعیین شده جدا خودداری فرمایید.

به علاوه در مصرف طولانی مدت داروهای فوق باید در این باره با پزشک مشورت نمایید. چرا که در برخی موارد مصارف طولانی مدت نیز باعث اختلالات شنوایی در شما می شود.

 

 

در صورتی که به بیماری هایی مبتلا هستید که زمینه ساز مشکلات شنوایی هستند مخصوصا عفونت های گوش، مشکلات آلرژیک و یا تنفسی به پزشک خود مراجعه کنید.

 

فراموش نکنید که بایستی از قرار گرفتن در محیط هایی که صدای بلند در آن نواخته می شود، به سرعت دور شوید. در صورتی که این امر بخشی از شغل شما است و یا به هر جهت چاره ای نیست، حتما از محافظ های مناسب استفاده کنید. چرا که شنوایی شما بیش تر از کار یا هر چیز دیگری ارزش دارد.

 

متخصص شنوایی‌سنجی و متخصص گوش و حلق و بینی چه تفاوت‌هایی دارند

متخصص شنوایی‌ سنجی پزشکی است که تخصص او در تشخیص و درمان ضعف شنوایی، ارائه سمعک و سایر وسایل کمک شنوایی است. به بیان ساده‌تر او مشکلات غیرپزشکی شنوایی را بررسی می‌کند. هنگامی که ضعف شنوایی نتیجه‌ی یک عامل فیزیکی و قابل درمان باشد، باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سمعک برای شما به عوامل زیر بستگی دارد

انتخاب سمعك مناسب در رضايتمندي افراد بسيار تاثير گذار است . با توجه به تنوع سمعكها، برند هاي فراوان و كاربرهاي متفاوت سمعكها يك اديولوژيست مجرب با شناختي كه از كارخانه هاي توليد كننده سمعك و قابليتهاي آنها دارد و نيز شناختي كه از ساختمان گوش و شنوايي دارد مي تواند مناسب ترين فرد جهت انتخاب سمعك باشد. ايجاد انگيزه در استفاده كننده ازسمعك و به وجود آوردن نگرش منطقي و صحيح نسبت به سمعك، هنر يك متخصص شنوايي كار آزموده هنگام تجویز سمعک است.

 

 

 

 

مي بايست در وهله اول در مشاوره خود با بيمار با استفاده از دانش خود جلب اعتماد و اطمينان نمايد و سپس با انتخاب مناسب سمعك بيشترين احساس رضايت را براي فرد كم شنوا فراهم كند.

– نوع و میزان کم شنوایی شما

– سن شما

– مهارت دست و بینایی شما

–  سبک زندگی شما

-میزان کمک هزینه ای که بیمه شما برای سمعک پرداخت می کند و نیز هزینه ای که شما برای خرید سمعک در نظر گرفته اید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *